Rynny filtracyjne, ciąg dalszy

spining133
Mistrz

Re: Rynny filtracyjne, ciąg dalszy

Postautor: spining133 » 26 sie 2018, 4:04

Obrazek

Obrazek

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 21 maja 2019, 18:25

Rynny testowe pracują już jakiś czas , spisują się dobrze i bardzo dobrze , przy odpalaniu następnych wprowadziłem kilka zmian o których warto napisać , a mianowicie zaobserwowałem , że zbyt duża ilość ceramiki nie poprawia kondycji zbiornika , wręcz zbyt mała ilość azotu ma negatywny wpływ na rośliny . Przetestowałem też różną ceramikę i dzisiaj wybrałbym wkład firmy Brightwell, MicroBacter . Nie używam już gąbek , tylko ok. 3 cm wkładu przysypanego 3 cm warstwą podłoża . Duża ilość roślin także ma pozytywny wpływ na samopoczucie krewetek , moim zdaniem istotne jest też to jakich używam bakterii , obecnie stosuję bakterie firmy microbe lift , zarówno śmierdziela jak i gravela dbającego o czystość rynny . Gąbki płuczę raz na miesiąc .

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 22 maja 2019, 18:05

Potwierdzam przemyślenia Rafała, zbyt duża ilość ceramiki ma negatywny wpływ na życie w baniaku. Ceramika po prostu robi robotę ;)
Ale zaczyna brakować czegoś w wodzie, sterylna woda, sterylne akwarium ... tak jak to opisał Rafał.

Podobnie zadziałał Chemi-pure i Purigen tylko z mocą bomby atomowej ... nawet wyczyścił ceramikę ... z bakterii :mrgreen:
Co do testów z nadmierną ilością mediów, mogę parę słów powiedzieć ... zawsze lubiłem experymenty ;)

Kiedyś rozmawialiśmy z Grzegorzem (SUHY), odnośnie mediów filtracyjnych w sumpie. Zauważył, że podłoże zamiast ceramiki ma lepszy wpływ na krewety i nic nie kosztuje. To po prostu stare przepłukane podłoże. Zwróżcie uwagę na długie zbiorniki u Azjatów, tam przeważnie jest samo podłoże ...
Ostatnio zmieniony 24 maja 2019, 22:31 przez Hotei, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 24 maja 2019, 14:36

Zastanawiam się od dawna, czy jest jaki kolwiek sens pchania ceramiki w kieszeń, przy tak dużej ilości podłoża.
Jakie jest Wasze zdanie ?

Aga
Tuptuś

Postautor: Aga » 24 maja 2019, 16:32

Jakby się dobrze zastanowić to w zasadzie ceramika jest zbędna, na samym podłożu ( nawet zwykłym piasku) i jakimś filterku gąbkowym chodziły kiedyś spore akwaria. Przy hamburgach też przeważnie nie używa się ceramiki.

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 24 maja 2019, 16:58

Pozwolicie , że zrobię pewne sprostowania , hamburgi sprawdzają się w systemach połączonych , podłoże jako medium , jak najbardziej tylko pamiętajmy o odpowiednim dobraniu bakterii , piasek jako medium zdecydowanie nie , krewetki to nie to samo co rybki , temat o rynnach wałkuję aby dopracować samodzielne zbiorniki potrzebne mi do krewetek z
importu . Na hodowli mam sumpy i nic tam nie mam zamiaru zmieniać :D :D :D Czesiu podłoża teraz w zbiorniku 112l na wszystko zużywam 4 litry , wydaje mi się , że jest w sam raz .

Aga
Tuptuś

Postautor: Aga » 24 maja 2019, 19:28

Trzeba by jeszcze doprecyzować o jakie krewetki chodzi ? To co dla jednych będzie optymalne dla drugich oznacza koszmar np. sulwesi i caridiny.