Wypławki , jak z nimi walczę

spining133
Mistrz

Wypławki , jak z nimi walczę

Postautor: spining133 » 12 wrz 2017, 16:19

Wypławki prędzej czy później zagoszczą w naszym krewetkarium , co wtedy z nimi począć . Większość osób przy dużej ilości tego paskudztwa decyduje się na podanie no planarii . W większości przypadków kuracja się powiedzie , ale przy bezpośrednim podaniu no planarii do akwarium zawsze istnieje ryzyko , że nasza biologia może nie wytrzymać i wtedy pojawić się mogą nawet masowe zgony , moim zdaniem no planaria w działającym zbiorniku to duże ryzyko i ostateczność . Używam no planari bardzo często , ale na starcie zbiornika , gdy mam już w restartowanym krewetkarium wszystko , czyli rośliny , inne ozdoby , filtry itd . podaję podwyższoną dawkę planarii , ale i ja czasem przeniosę ją z innego zbiornika i co wtedy ? Wtedy stosuję pułapki na wypławka . Wygląda to tak
Obrazek
Pułapkę należy napełnić kawałkami surowego mięsa i umieścić na dnie tak, aby otwory były skierowane do podłoża .
Obrazek
Pułapki są bardzo skuteczne , niestety mają jedną istotną wadę , trzeba je wypróżniać codziennie , najlepiej nie w pomieszczeniu ponieważ po otwarciu rozchodzi się bardzo nieprzyjemny zapach .
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 lip 2018, 19:04 przez spining133, łącznie zmieniany 1 raz.

spining133
Mistrz

Re: Wypławki , jak z nimi walczę

Postautor: spining133 » 01 lip 2018, 19:02

Wysokie temperatury powodują często wzrost populacji wypławek , chcę was przestrzec przed stosowaniem środków zwalczających planarię , gdy temperatura zbiornika jest znacznie podniesiona . Stosowanie planarii powoduje duże zużycie tlenu , a także duży wzrost związków azotowych spowodowany rozkładającą się padliną . Walczmy z wypławkami w miesiącach chłodnych lub w świeżo powstałych zbiornikach . Latem stosuję pułapki .

Raffy
Fanatyk

Postautor: Raffy » 01 lip 2018, 22:08

A ja z nimi walczę poprzez nieprzekarmianie, na 30 baniek u mnie ani jednego wypławka ;)

jabol_dread
Tuptuś

Postautor: jabol_dread » 08 cze 2020, 10:01

Pojawiło się u mnie to paskudztwo niestety. Teraz czas z nimi zawalczyć. Kupiłem pułapkę i będę próbował. Zauważyłem, że mimo iż ostatnio conajmniej pięć samic nosiło jaja i w pewnym momencie wyrzuciły młode, których było całkiem sporo to teraz tej młodzieży praktycznie nie widać... Myślicie, że wypławki mogły się nimi zająć w nieodpowiedni sposób?
I jeszcze jedno pytanie czy tą pułapkę wrzucać na noc czy lepiej w ciągu dnia?

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 08 cze 2020, 12:20

Może wciągneły ale może młode się pochowały... Pułapkę możesz dać na noc, u mnie najlepiej się sprawdzała wątróbka, ale też mięso kurczaka ;) i cierpliwość najważniejsza :D
Na dłuższą metę daj może no planarię lub z1
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)