Moje 60x40x40 Cardiny

Natalie
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2019, 22:55
Lokalizacja: Lubuskie

Moje 60x40x40 Cardiny

Postautor: Natalie » 26 maja 2019, 10:51

Hej,

Pod powiedzcie mi proszę w temacie podłoża. Poniżej te które najbardziej wpadły mi w oko:

Ichibandark soil
Lub
GLASGARTEN ENVIRONMENT SOIL
Lub
Platinum soilProsze o pomoc w wyborze podłoża. Oj naczytalam się wiele o każdym z powyższych podłoży, wiele dobrego i wiele... Złego. Zdaje sobie sprawę, że z internetowej często "gówno burzy" że za duzo konkretów nie wyciągnę.

Pytam się więc Was... Doświadczonych krewetkarzy i nie tylko, które podłoże zakładając moje preferencje będzie najlepsze.
Zdaje sobie sprawę z różnego prowadzenia zbiorników na różnych podłożach. O platinum soil napisano już sporo, tak samo o envi. Najmniej jednak opisano dark soila.

Zależy mi na utworzeniu zbiornika ogólnego, różnych odmian Cardin. Tak aby było kolorowo. Założenie jest: zrobić zbiornik dla dzieci więc jednokolorowe robaki to słaby pomysl;)
Maimi faworytami jeśli chodzi o wygląd sa taiwany i tiger (tutaj myślę zbiornik z parametrami pod Tajwany a tigery jako dodatek ponoć odporniejsze na różne warunki. )

Z powyższych propozycji, wyczytałam, że podłoże pod Tajwany envi jak ta lala się nadaje najlepiej.
Chociaż najgorszy ma kolor z 3 tutaj wymienionych, przepięknie te robaki wyglądają na głębokiej czerni i kusi platinum i dark soil.

Czy uda się pogodzic super kolor platinum albo dark soila pod Tajwany czy ewidentnie envi i tylko envi?

Pytanie drugie, z racji, iż zbiornik z założenia będzie mocno zarośnięty - podłoża też szukam pod kątem roślin. Tutaj większość poleca sprawdzona ade..

Ale...jesli chodzi o roślinność.. To tylko na korzeń, mchy, watrobowce, anubiasy, bucephalandry, więc ogólnie rośliny wolnorasnace ale w ilości naprawdę słusznej.

Czy możecie mi podpowiedzieć, które z powyższy byłoby faktycznie do mojego założenia najlepsze?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc;)

Co do grubości warstwy podłoża...jeszcze pozwolę sobie podpytać. Rozumiem, że im grubsza warstwa tym dłużej zbiornik bez restart da radę.
Przy założeniu 3-5 cm spokojnie ludzie trzymają i po 2/3 lata.
Przy założeniu do 0,5cm jak długo taki zbiornik ma prawo spokojnie działać? Zdaje sobie sprawę że podłoże trzyma parametry więc im go mniej, tym szybciej się "wykończy" jego działanie i następuje restart. Z drugiej zaś strony im mniej podłoża tym łatwiej utrzymać zbiornik w czystosci. I tutaj jak wszystko i wszędzie zdania są podzielone.
Wyczytalam na tym forum już chyba większość wątków na temat podłoża i optymalnej jego warstwy... Ale nie znalazłam nigdzie zestawienia mało podłoża vs spora jego ilość.

Może ktoś mi podrzucić dobra opcje w nakreslonym wyżej przypadku dla mnie, jak to ugryźć żeby nie robić za chwilę restart.

Roślin korzeniowych nie przewiduje.

Raz jeszcze serdeczne dzięki za pomoc;)

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz
Posty: 488
Rejestracja: 24 lip 2016, 14:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moje 60x40x40 Cardiny

Postautor: Hotei » 26 maja 2019, 19:45

Dark Soil wygląda najbardziej dekoracyjnie, chyba rozmiar medium ma Piotruś w zbiornikach. Wiele razy miałem pokusę na to podłoże, zwłaszcza po wystawie jego zdjęć z krewetkami, lecz Ada wygrała. Jedno podłoże wszędzie, to po prostu wygoda.
Można oczywiście przy Darku, obniżyć Ph wody pod taiwany. Wielu hodowców tak robi. Sposobów jest mnóstwo ....

Odnośnie grubości podłoża ... mało podłoża = szybszy start z mniejszym ryzykiem komplikacji. Musisz pamiętać, że podłoża dla krewetek także zawierają nawozy. Dark i Ada ma ich sporo. Ada jest podłożem roślinnym. A więc zwiększając grubość, wydłużasz okres ;)
Pewnym rozwiązaniem jest:
- co tydzień zlać wodę i zalać czystą ro, przez okres miesiąca.
- co dwa tygodnie w tym czasie uczciwie odmulać podłoże.
- przez następny miesiąc normalny start baniaka.

Wiele razy trzymałem Adę w wiadrze, delikatnie mieszałem zawartością przy zlewaniu wody. Grubość w akwarium około 5 cm. Mnóstwo maluchów było i dorastały szybko.
Przy dobrze zarośniętym akwarium, trzeba podawać co jakiś czas mikro i makro. Jak dla ludzi.

Pytasz jak długo wytrzyma zbiornik bez restartu ? Tak w skrócie zależy to od liczebności krewet, ilości podawanego pokarmu i od regularnego czyszczenia gąbek. Także od lania dobrej chemii w celu neutralizacji odpadów organicznych ...

Piotr.87
Tuptuś
Posty: 28
Rejestracja: 12 lis 2016, 18:24

Re: Moje 60x40x40 Cardiny

Postautor: Piotr.87 » 31 maja 2019, 21:44

Z reguły przy substratach roślinnych przez pierwsze dwa tygodnie robi się podmiany, co dwa dni ok 30%. # tydzień, co 3 dni, a potem normalnie, co tydzień. Na starcie taki substraty sypią nawozami aż miło.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość