Taka sytuacja

ImMike
Tuptuś

Taka sytuacja

Postautor: ImMike » 15 sty 2020, 19:58

Cześć,

Mam małą awarię tzn. jedna z krewetek z jajeczkami straciła je i zaczęła się wczoraj przewracać dziś już się z miejsca nie rusza, przebiera tylko nóżkami ale nie rusza ogonem.
Sprawdziłem parametry wody, są takie jak od początku
Temp 25C
PH koło 6.8
KH między 6-10
GH 8
CL2, NO3, NO2 - 0
Karmię na zmianę SN Czerwony i Chityna

Nic nowego nie dodawałem reszta krewetek wygląda dobrze.Obrazek

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020, 19:58 przez ImMike, łącznie zmieniany 4 razy.

ImMike
Tuptuś

Re: Taka sytuacja

Postautor: ImMike » 16 sty 2020, 15:20

Dziś rano znalazłem jeszcze jedna padnięta mamuśkę tak jak na poprzedniej nie zauważyłem nic dziwnego nawet nie miała poprzecznej białej kreski także to nie mógł być problem z wylinką.
Zrobiłem podmiankę wody i załączyłem napowietrzanie bo wczoraj cześć krewetek siedziała bliżej powierzchni.
Znalazłem też nieodłowioną szyszkę olchy która w rowkach miała biały nalot czy możliwe że mogła wydzielać jakąś trującą substancje??

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 16 sty 2020, 17:08

Nie sądzę , aby szyszka spowodowała problemy w akwarium , na zdjęciu krewetka nie może przejść wylinki . Tak się zdarza , a po krewetki byłeś osobiście , czy wysyłka ?

ImMike
Tuptuś

Postautor: ImMike » 16 sty 2020, 17:47

Osobiście, mam już je 3-ci miesiąc i regularnie znajdywałem wylinki. Karmię je SN Chityna i czerwony na zmianę, woda nie jest za twarda, może z powodu ciąży była osłabiona

Właśnie odkryłem że chyba zanim zdechła zdążyła urodzić Już z 5 młodych znalazłem. Mam nadzieję że nie wciągłem kilku przy dzisiejszym odmulaniu.

Po dzisiejszej podmianie wody krewetki zeszły do parteru (nie siedzą wysoko na roślinach)
Tylko dalej nie wiem co mogło być przyczyną tych dwóch zgonów i czy to przypadek że trafiło na 2 ciężarne?
Może ostatnio za bardzo odmulilem dno i coś uwolniłem z podłoża!? Tylko że robiłem podmiankę w piątek, a padły w środęObrazek

slawik75
Mistrz

Postautor: slawik75 » 16 sty 2020, 20:52

Ja myślę że 25*c może na dłuższą metę być troszkę za wysoka, u mnie we wszystkich baniakach temperatura wacha się między 19 a 22 i robale maja się dobrze. Spróbuj obniżyć o jakieś dwa stopnie i obserwuj co się dzieje może akurat w tym tkwi problem.

ImMike
Tuptuś

Postautor: ImMike » 16 sty 2020, 21:03

Myślisz że po trzech miesiącach nagle temperatura im zaszkodziła?
Z tego co czytałem to wszędzie podają inaczej zakresy temperatury dla bloodmary (od 20 do 26C),
Ale jakby to uśrednić to te 23 to by było chyba idealnie
W sumie spróbować można, jak obniżę ją powoli to im nie zaszkodzę, tylko muszę grzałkę wymienić bo mam tą z zestawu i ona 25 trzyma

slawik75
Mistrz

Postautor: slawik75 » 16 sty 2020, 21:33

Grzałke wywal całkowicie

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 18 sty 2020, 7:24

Sławek ma rację, grzałka jest zbędna. Spining też Ci dobrze mówił, dla mnie to na 99 procent problem z wylinką. Odstęp pomiędzy zgonem a podmianą może być taki, po prostu nie mogła przejść i tyle. Nie chcę krytykować, ale ten sn chityna sam nie zagwarantuje bezproblemowej wylinki. Daj im suszonych krewetek od czasu do czasu. To samo a tańsze ;) no i może nieraz też z powodu wieku padają, jeśli dorosłe. Jeśli młode rosną to nie ma powodu do alarmu ;)
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

ImMike
Tuptuś

Postautor: ImMike » 18 sty 2020, 8:04

Dziękuje za rozjaśnienie umysłu
Czasem jak widać chce się za dobrze , ustosunkuję się do rad , temperatura zostanie obniżona. Czytałem też że przy wyższych temperaturach może być problem z natlenieniem, także wydaje mi się że może z powodu tej temperatury, ruch tafli wody nie wystarczał do napowietrzania, gdyż po podmianie (parametry bez zmian) i zamontowaniu na jeden dzień wężyka napowietrzacza do filtra zachowanie krewetek zmieniło się na duży +. Stały się bardziej ruchliwe i więcej spacerują po dnie .