Dezynfekcja krewetkarium po chorobie

Katarzyna KS

Dezynfekcja krewetkarium po chorobie

Postautor: Katarzyna KS » 09 maja 2019, 18:57

Witam wszystkich
Posiadam krewetkarium typu ozdobnego (nie hodowlanego) z Red Cherry w ilości ok. 50szt. (masowo się rozmnażały i dobrze chowają, większość to maluchy po ostatnich miotach, a początkowo było 10szt.). W obsadzie były również malutkie rybki Razbora borneańska w ilości 6szt., niestety w wyniku nierozpoznanej choroby, mimo kwarantanny i leczenia w sumie "w ciemno" Formisolem i Zielenią ichtio padło 5szt, została na chwilę obecną 1szt. Nie było widocznych objawów choroby poza brakiem pobierania pokarmu, osowiałością, chowaniem się za filtrem przy powierzchni wody, z czasem zblednięcie kolorów i jednej odpadł fragment płetwy ogonowej dzień przed śmiercią, innej zrobił się malutki jak łebek od szpilki krwiak na brzuszku... Nie była to raczej ospa rybia. Także przyczyna nieznana.

Ryby zostały odizolowane po stwierdzeniu choroby, jednak zastanawiam się teraz nad dezynfekcją akwarium ogólnego. Cokolwiek zaszkodziło rybkom (pierwotniak, bakteria, pasożyt) może dalej przebywać w zbiorniku. Zbiornik czyściłam, podmieniłam z 80% wody, odmulałam dno itd., co można jeszcze zrobić bez restartu zbiornika? przy takiej ilości krewetek (większość malutkich) nie dam rady ich odłowić. Czy można podać coś zapobiegawczo do wody?

Krewetki są zdrowe, wesołe nie widać, żeby zaszkodziło im to co rybkom. Dodam jeszcze, że ok. 2-3 tyg przed chorobą podałam do zbiornika NoPlanarię na pasożyta krewetek Scuteriella japonica, którego zauważyłam (prawdopodobnie były nim zarażone krewetki w sklepie w Warszawie...). Po zastosowaniu środka nie widać już paskudnego pasożyta. Zgonów krewetek nie ma, samice noszą jajka.

Dane zbiornika: 40l bez pokrywy, podłoże czarny drobny bazalt, założony 4msce temu, podmiany cotygodniowe ok. 5-10l z lekkim odmulaniem dna, roślin ok. 1/4 zbiornika, pH 7.5, KH 6, GH 12, ~320ppm, pomiary NO2 i NO3 wykazały ~0.

Proszę o jakieś porady odnośnie dezynfekcji zbiornika. Planuję za jakiś czas wprowadzić małe stadko malutkich razbor, bo żyły w zgodzie z krewetkami, nie zjadały nawet malutkich, a cieszyły oko.

Pozdrawiam,
Katarzyna

spining133
Mistrz

Re: Dezynfekcja krewetkarium po chorobie

Postautor: spining133 » 09 maja 2019, 21:22

Witam serdecznie , jeżeli mogę pomóc to zaproponuje zapoznanie się z produktami firmy Kordon :)

Katarzyna KS

Re: Dezynfekcja krewetkarium po chorobie

Postautor: Katarzyna KS » 13 maja 2019, 13:35

A czy ktoś się orientuje, jakie konkretnie środki można zastosować w krewetkarium z neocaridinami profilaktycznie do dezynfekcji po chorobie ryb? Wybiło mi wszystkie ryby poza 1 szt.
Czytałam, że zieleń, błękit stwarzają ryzyko dla krewetek.