Problemy z linieniem - przyczyny, objawy, zapobieganie

Awatar użytkownika
Dakota
Stary Wyjadacz
Kontaktowanie:

Problemy z linieniem - przyczyny, objawy, zapobieganie

Postautor: Dakota » 27 kwie 2016, 21:58

Krewetki, jak wszystkie inne skorupiaki, posiadają „szkielet zewnętrzny”, czyli pancerz zbudowany głównie z chityny. Aby mogły rosnąć i zachować zdrowie (a nawet regenerować uszkodzone odnóża), regularnie przechodzą wylinkę, czyli zrzucają stary pancerz, jego miejsce zajmuje kolejny, większy.

Co jakiś czas wielu hodowców obserwuje problemy z wylinką. Objawiają się one następująco:
- wyraźne pęknięcie za głową (między karapaksem a segmentami brzusznymi); lekkie pęknięcie jest widoczne także u zdrowych krewetek szykujących się do linienia, w tym wypadku chodzi o duże, niezasklepione pęknięcie, często połączone z odstawaniem pancerza od ciała,
- osowiałość, problemy z chodzeniem (krewetka jednak nadal dość sprawnie pływa),
- częściowe zsunięcie się pancerza z odnóży chwytnych (charakterystyczne jest "ciągnięcie" tych odnóży po podłożu podczas chodzenia)
- niepełne zrzucenie pancerza

Poniżej wstawiam zdjęcia swojej krewetki, która miała problem z linieniem - widać wyraźnie objawy opisane wyżej:
Obrazek

Obrazek

Była to stara, zasłużona samica, w sumie padły takie 2 lub 3 (wszystkie w podobnym wieku), dlatego nie było powodu do paniki ani podjęcia jakichkolwiek kroków.

Krewetki mające problem z linieniem stają się niemrawe głównie ze względu na problemy z pobieraniem pokarmu (odnóża chwytne są mało ruchliwe lub całkiem sztywne). Osłabiona krewetka ma bardzo małe szanse na prawidłowe wylinienie, jest podatna na infekcje i w większości wypadków zdycha w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Czasem krewetce udaje się wylinieć, ale część pancerza zostaje na głowotułowiu lub innej części ciała. W pierwszym przypadku krewetka może umrzeć z głodu lub się udusić, ale bywa i tak, że po paru godzinach resztki pancerza same odpadają (albo pomaga mu w tym reszta stada :) ) i krewetka żyje nadal. Nie należy podejmować prób zdjęcia pancerza samodzielnie.

Przyczyny problemów z linieniem są różne. Najczęstsze z nich to:
- nieodpowiednia dieta – mało urozmaicona, uboga w substancje odżywcze niezbędne do procesu formowania się nowego pancerza,
- niewłaściwe parametry wody – powinny być dostosowane do wymagań krewetek (rodzaj Caridina preferuje wodę miękką, o lekko kwaśnym odczynie, Neocaridina – twardszą, zasadową) lub bardzo jałowa woda,
- wiek i ogólna kondycja krewetek – starsze osobniki częściej giną podczas linienia, ponieważ linieją rzadziej i pancerz jest twardszy niż w przypadku młodych krewetek; osobniki osłabione (stres, infekcje, niewłaściwe parametry wody) mogą mieć na mało siły, by zrzucić pancerz

Należy zadbać o to, by dieta krewetek była urozmaicona, bogata w składniki odżywcze (w tym te pochodzenia zwierzęcego, np. mączki ze skorupiaków). Banany, marchewka i brokuły, polecane często w sklepach zoologicznych, to nie jest dobra dieta. Jeśli problemy z linieniem są notoryczne, warto podawać pokarmy wzmacniające (mineralne, zwierzęce z chityną).

Niektórzy wyjmują z akwarium pancerzyki zrzucone przez zdrowe krewetki – to błąd, stado chętnie zje wylinkę i tym samym wykorzysta zawarte w niej składniki do budowy pancerza. Naturalny recycling :)

Parametry wody powinny odpowiadać warunkom typowym dla danego rodzaju krewetek, do wody warto dodawać suplementy mineralizujące inne niż podstawowy mineralizator (dotyczy to w szczególności wody z filtra osmotycznego, tzw. RO, którą obowiązkowo należy przed wlaniem do akwarium zmineralizować preparatem dedykowanym krewetkom). Myślę tu o preparatach typu: Old Sea Mud Powder, Mironekton, Montmorillonit, AZOO Mineral Plus, AZOO Vita Plus, Rich Water i innych. Oczywiście na co dzień, jeśli wszystko jest okej, taka suplementacja nie jest konieczna, ale jeśli pojawią się masowe problemy z linieniem, warto rozważyć dodawanie takich preparatów lub ograniczenie ich ilości, jeśli normalnie podajemy je często. Wszystko stosujemy z umiarem.

Awatar użytkownika
Pr3cik
Administrator

Re: Problemy z linieniem - przyczyny, objawy, zapobieganie

Postautor: Pr3cik » 28 kwie 2016, 16:04

Świetny Artykuł pozwolisz ze go przykleję :)

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 28 kwie 2016, 19:56

Ja pozwolę sobie na jedną uwagę , mianowicie zgadzam się z tym , że wylinki to źródło budulca , poza jednym wyjątkiem , a mianowicie staram się usuwać wylinki krewetek świeżo zakupionych , pozwala to na ewentualne ograniczenie pozyskania nowych pasożytów w zbiorniku , szczególnie krewetki zakupione w sklepie potrafią na sobie przywlec niezłą gromadkę nowych mieszkańców . Takich artykułów jak najwięcej bo coś co jest może oczywistym u osób dłużej hodujących krewetki nie koniecznie takie jest dla osób które zaczynają .

Komzar

Postautor: Komzar » 28 wrz 2019, 14:35

Witam.
Podłączam się pod ten temat bo nie wiem tak naprawdę co może być nie tak.
Mam akwarium słodkowodne z krewetkami Neocaridiana i Amano. Trzy samiczki Amano nosiły jajeczka jakieś pół roku i parę dni temu jedna się ich pozbyła (nie wiem gdzie, nie przekładałem do innego zbiornika) i potem dostała dziwnych drgawek. Przełożyłem ją do słonej wody (10ppt) i potrzymałem tam 2 dni. Uspokoiła się ale nadal była słaba i nie jadła. Jak z powrotem umieściłem ją w zbiorniku to na drugi dzień już nie żyła ale miała w połowie zrzuconą wylinkę.
Ma ktoś pomysł co się stało? Nie chcę by pozostałe dwie też zdechły, jeszcze mają te jajeczka.

Awatar użytkownika
Haniball
Fanatyk

Postautor: Haniball » 28 wrz 2019, 18:20

Raczej potrzebują larwy słonej wody a nie samica. Może padła z powodu nagłych zmian parametrów.