SlAqua aquarium bio protector Z-1. Na planarie i stułbie.

GregHary
Bywalec

SlAqua aquarium bio protector Z-1. Na planarie i stułbie.

Postautor: GregHary » 22 sie 2018, 21:52

Jako, że jestem po kuracji w/w specyfikiem chciałem opisać moje spostrzeżenia.

W 2 zbiornikach po wakacyjnym wyjeździe namnożyło się sporo planarii.
Proszek podałem zgodnie z instrukcją tj. 2 płaskie łyżeczki na 50l. Do większego akwa poszły 2 do mniejszego 1.
Przez 2 dni obserwowalem wzmożoną
aktywność wypławków, szczególnie na szybach.
Między 3 a 7 dniem były prawie niewidoczne. Po tygodniu podmiana 50%. W dniu dzisiejszym nie widziałem żadnej aktywności z ich strony.
Przez ten tydzien GH wzrosło o 1 (z 6 na 7), KH podobnie (z 1 na 2), pomiary robione testami kropelkowymi Zoolek. Ppm wzrost o ok.10.
Jedna uwaga. W obu zbiornikach w 5 i 6 dniu zaobserwowałem po 2 zgony doroslych krewetek. Mimo tego inne samice noszą i wydają się być w dobrej kondycji. Dlatego cieżko jednoznacznie określić czy preparat mial wpływ na zgony.
Nie mam w akwariach ślimaków więc nie mogę potwierdzić czy preparat ma na nie negatywny wpływ, producent informuje, że niektóre ślimaki mogą zginąć.

Powyższe dotyczy moich zbiorników więc jeśli ktoś ma inne doświadczenia proszę o komentarz.

Piotr1982
Mistrz

Re: SlAqua aquarium bio protector Z-1. Na planarie i stułbie.

Postautor: Piotr1982 » 23 sie 2018, 7:59

dzięki Greg za relację :) ja dotychczas jechałem tylko no planarię, ale fajnie jak będzie inna opcja :) możliwe że te zgony spowodowane zupełnie czym innym, a nie tym środkiem. Myślę, że z czasem narośnie wokół tego tyle mitów, jak wokół no planarii. A to ktoś dał i zdechło wszystko włącznie z krewetami, a to nie działa w ogóle...
po jakim czasie zalecają powtórzenie kuracji?
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 23 sie 2018, 8:20

Moim skromnym zdaniem nie powinno się zwalczać wypławków w okresie letnim , duże zagrożenie przyduchą , w okresie gdy robi się cieplej wypławków jest więcej , mniej tlenu , nie wiadomo który zbiornik taką kurację wytrzyma , w okresie letnim używam tylko pułapek . Z moich obserwacji wynika , że Z-1 działa łagodniej , ale przez to nie wykańcza skutecznie populacji . zachęcam do stosowania planarii przy starcie zbiornika , ja tym sposobem ją już prawie całkiem wykończyłem , duże znaczenie ma też karmienie , osobiście karmię bardzo rzadko , niewielkimi porcjami , zdarza się , że i przez 10 dni krewetki nic nie dostają , od tego mamy liście .

GregHary
Bywalec

Postautor: GregHary » 23 sie 2018, 8:41

Tak jak pisałem nie jestem w stanie w 100% potwierdzic, że preparat miał negatywny wpływ na krewetki. Zgony mogły wynikać np. z wieku krewetek. Kilka samic nosi jajka i młodzież też żyje wiec....
Co do braków tlenu. Miałem to na uwadze i filtry miały ustawiony max. przepływ. Dodatkowo w użyciu były wentylatory.

Co do powtarzania kuracji to producent nie określa tego w instrukcji użytkownania.