Podzwirkowy+kaskada //Platinum Soil// NSF-C350L

Awatar użytkownika
StyX
Fanatyk

Podzwirkowy+kaskada //Platinum Soil// NSF-C350L

Postautor: StyX » 28 lut 2019, 22:56

Witam
Jak w temacie co myślicie o takim zestawie do baniaka 25L w którym będą CR one strip lub mosura.

Filtr podzwirkowy
Plus
Kaskada AQUAEL VERSAMAX FZN 1

NSF-C350L AQUA NOVA (corner 04)
Plus
QUAEL OXYBOOST 300

Podłoże Platinum Soil Powder

Dzięki za zainteresowanie i rady
PH 7,3 // GH 5 // KH 2 // 61,2 PPM // 131uS
Parametry mojej Kranówki.

Piotr1982
Mistrz

Re: Podzwirkowy+kaskada //Platinum Soil// NSF-C350L

Postautor: Piotr1982 » 01 mar 2019, 9:00

Mam u siebie podżwirówkę na głowicy i jak dla mnie jeden minus: sama zabiera już trochę miejsca a na to jeszcze trzeba nasypać podłoża. Swoja drogą nie wiem czy zasypywałbym powderem, może być za drobny... W takiej małej bańce postawiłbym na gąbkowy. Wygoda i prostota bo szkoda litrażu ;)
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

Awatar użytkownika
StyX
Fanatyk

Postautor: StyX » 01 mar 2019, 9:46

Piotr1982 pisze:Mam u siebie podżwirówkę na głowicy i jak dla mnie jeden minus: sama zabiera już trochę miejsca a na to jeszcze trzeba nasypać podłoża. Swoja drogą nie wiem czy zasypywałbym powderem, może być za drobny... W takiej małej bańce postawiłbym na gąbkowy. Wygoda i prostota bo szkoda litrażu ;)

Nie ukrywam że jak się przespałem z tematem to stwierdziłem na mój chłopski rozum że podzwirkowy ma sens tylko gdy podłoże nie jest aktywne. Więc do Neocardina.

Czy mój tok myślenia jest dobry? Przypomnę że mówimy o małych baniakach 25-30 litrów

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 01 mar 2019, 10:23

Nie no aktywne może być, sam mam na darku ;) bardziej chodzi mi o miejsce, sama kratka zabiera go, plus grubsza niż zwykle warstwa podłoża to już masz parę litrów na boku. Szkoda ;)
No i nie wiem czy ten powder by się w ogóle nadał. Moim zdaniem mógłby być za drobny, przełaziłby przez kratkę. Jednak na podżwirówkę trzeba mieć miejsce i sprawdzone podłoże. Ale to tylko moje zdanie ;)

Awatar użytkownika
StyX
Fanatyk

Postautor: StyX » 01 mar 2019, 11:51

Dobrze więc piszemy o twoim zdaniu wtym momencie.
Więc czy twoim zdaniem zestaw z pierwszego posta byłby odpowiedni bez podzwirkowego, czy zmienił byś coś na mniejsze lub zastowal inny filtr czy innej wielkości filtr narożny.

Wybacz że tak męczę ale ja lubię konkrety konkretną nazwa konkretny model. :)

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 01 mar 2019, 18:42

jeśli chcesz jeden baniak podłączyć pod tą pompkę, to okej ;) ale jeśli myślisz przyszłościowo (więcej baniaków) to może warto się rzucić np,. na sera air 550 r plus? Corner jety okej, nie wiem tylko jak to wielkościowo wygląda, bo nigdy tego nie używałem...Więc tu nie podpowiem ;)

Awatar użytkownika
StyX
Fanatyk

Postautor: StyX » 17 mar 2019, 11:00

Dobra filtracja pod CR One Stripe postaram się podać wszelkie informacje
No wiec moja woda z kranu
Szklo to DxSxW 40x25x30 wiec 30L

Teraz powstał dylemat a mianowicie

Filtr VERSAMAX FZN-1 w którym będą media w ilości około 1L Matrix, do niego będzie podłączony filtr podzwirkowy, w rogu bezie Corner-Jet 03 Happet którego będzie zasilała AQUAEL OXYBOOST 300, podłoże to Platinum Soil Powder której pewno wysypie 1,5-2 cm (tu tez prosiłbym o mała podpowiedz co do grubości podłoża w takim wariancie).

No i teraz pytanie czy dawać filtr podzwirkowy i trochę grubiej podłoża(1,5-2) czy bez filtra podzwirkowego i cieniutko podłoża (do 1 cm)

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 17 mar 2019, 13:34

Piotr1982 pisze:Mam u siebie podżwirówkę na głowicy i jak dla mnie jeden minus: sama zabiera już trochę miejsca a na to jeszcze trzeba nasypać podłoża. Swoja drogą nie wiem czy zasypywałbym powderem, może być za drobny... W takiej małej bańce postawiłbym na gąbkowy. Wygoda i prostota bo szkoda litrażu ;)

Jesli masz jeszcze czas do przemyśleń, to zasugeruję propozycję Piotrusia. 30 litrów to bardzo mało, podżwirówka ma też minusy. Maluchy przechodzą przez cieńką, kilkucentymetrową warstwę i są już uwięzione do restartu albo zmielenia w filtrze. Najlepiej więc byłoby zrobić kieszeń filtracyjną, tylko miejsca brak. Przy podżwirówce powder odpada.

Silna filtracja nie jest za dobra, wciaga plankton i ubija go w mediach. Sprawdza się tutaj gęsta gąbka, którą można kupić w sklepach akwarystycznych. Krewetkom faktycznie wystarcza ruch tafli wody do napowietrzania, filtr gąbkowy narożny corner jet zrobi robotę.
Możesz oczywiście wykorzystać kaskadę jako jedyny filtr, miałem taki projekt na poczatku mojej przygody z krewetkami. Miałem założoną najwiekszą dostepną gęstą gabkę, jako prefiltr w kaskadzie. Miało to plusy, zanim się cała zabrudziła mijały czasem 2 miesiące. W kaskadzie na dnie była gęsta wata filtracyjna. na górze w siateczkach ceramika np. matrix.

W akwarium były Cr, podłoże 3 cm pudru benibachi + 2 cm normala. Krewetki lęgły sie dosłownie jak szczury, w większym akwarium z 3 cm warstwą podłoża bws, do którego je przerzucałem, nie udało mi sie juz powturzyć takiego sukcesu hodowlanego ....

Jeśli chodzi o filtrację, to chyba przerobiłem wiekszość konstrukcji. Teraz wiem, że najlepsza to rynna filtracyjna, sump z podłożem i matrixem, normalne tradycyjne krewetkarium z max 2 cm podłożem i zwykłą gabką z powolnym przepływem.
Bakterie też nie lubią dużego przepływu wody, przykładem jest kilku metrowy filtr starego typu, zrobiony z węża ogrodowego. Tam przepływ jest naprawde minimalny.

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 17 mar 2019, 14:23

Kaskada wypełniona matriksem , duża gąbka na prefiltr , podłoża na ziarenko ( dosłownie ) chcesz krewety to nie ładuj do zbiornika korzeni i innych pierdółek . Dwa szaszłyki oparte po skosie o szybę i to wszystko . Jeżeli chcesz mieć ładne akwa to już wolna wola w wystroju , tylko nie ładuj cynamonu , do hodowlanych dodaję pierdołki z tantory .

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 17 mar 2019, 19:45

Styx zalewaj to akwarium i wrzucaj fotki. Wszystko już wiesz :)
Nie ma co gadać, trza lać :D