Pierwsze krewetkarium

Mechanik

Pierwsze krewetkarium

Postautor: Mechanik » 02 kwie 2019, 22:33

Witam kupiłem do mojego głównego akwarium 10 krewetek Red cherry i zostały mi dwie największe. Prawdopodobnie zostały zjedzone, obsada 10 neonów 5 kosiarek i 3 Danio.
Mam małą kostkę która będę zakładał z waszą pomocą alo to pomalutku. Ale takie pytanko na szybkości odizolowac te krewetki od ryb? Mogę zmontować jako takie akwa 18l na szybko, ale to nie na dłuższą metę, a może zostawić je w głównym? Problem jest taki że nie mają mchu (już wiem dlaczego kosiarki się nazywają kosiarki) więc jak z tymi dwoma?
To było pytanie na szybkości, a teraz pytanie po taniosci hehe.
Ktoś poleci mi jakieś podłoże, filtr i oświetlenie? Wszystko z aliexpres będę zamawiał. Na krewetkach się nie znam praktycznie wcale, na początku będę tam miał trochę RC (to chyba skrót od Red cherry tak?) ale podobają mi się bardzo Blu Velvet

Mechanik

Re: Pierwsze krewetkarium

Postautor: Mechanik » 02 kwie 2019, 22:35

Sort za ppp ale jeśli będę przekłada te 2 krewetki na szybkości to wodę mam z głównego podłoże też, filtr taki byle jaki ale jest grzałka jest tylko światła nie ma, jak bym dał jakąś żarówkę?

Awatar użytkownika
StyX
Wyjadacz

Postautor: StyX » 02 kwie 2019, 22:46

Mam jedną radę nie rób nic na szybko to tylko 2 krewetki, a przez zrobienie czegoś byle jak możesz stracić wiele więcej.
Temat masz już założony pomożemy Ci uzyskać podstawowe informacje, gdy baniak będzie gotów sam wyślę Ci 20 lub 30 RC (daje słowo)
Zrób to tak jak ma być.
Twoja decyzja :)
PH 7,3 // GH 5 // KH 2 // 61,2 PPM // 131uS
Parametry mojej Kranówki.

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 03 kwie 2019, 21:02

Tak na początek może to trochę pomoże
https://krewetka.net/viewtopic.php?f=39&t=237
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

Mechanik

Postautor: Mechanik » 04 kwie 2019, 20:28

Tak więc mam już rzeczy takie jak:
- szkiełko 18l
- światło JKA-LML 1.6W
- filtr Claro 200 (będzie zmieniany)
- ziemię ogrodową
- bazalt
- jakąś grzałka hehe
Ktoś się wypowie czy to światło jest ok? I jaki filtr kupić?
Krewetki RC będą lux?
Akwa zalane będzie wodą ze studni. Ale na start prawdopodobnie jakieś 70% zaleje z dużego akwarium. Jakie roślinki i mchy? Jeśli te dwie RC co mam nie przeżyją to Blue Velvet mogą być? Nie chce niewiadomo jakich krewetek.

Awatar użytkownika
Waster
Tuptuś

Postautor: Waster » 04 kwie 2019, 23:00

Kup pata mini i ujet 3.
Światło słabe troszku.
Zamiast ziemi to kup jakiś piasek kwarcowy.

Mechanik

Postautor: Mechanik » 05 kwie 2019, 14:38

A może jakiś filtr zewnętrzny? I piasek kwarcowy za spód? Roślinom lepiej będzie w piasku niż w ziemi?

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 05 kwie 2019, 15:18

Tak krótko: Żadnej ziemii, kwarcowe podłoże do neo się nada. Rośliny mało wymagające jakieś mszaki na kokosach plus rogatek i jedziesz ;) Woda ze studni okej, ale nie wiesz jaka też ona jest (parametry) więc to jest też jakieś ryzyko...ale jeśli masz już na niej akwarium to jeszcze może ujdzie. Przeczytaj temat który Ci wkleiłem może to Ci rozjaśni trochę... Filtrację już Ci doradzono więc pat mini i gąbka i wsio ;)
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

Mechanik

Postautor: Mechanik » 27 kwie 2019, 20:00

Akwarium już stoi, wbrew wam na ziemi ogrodowej i bazalcie :( woda ładna! Pachnąca, chodź pierwsze dni były ciężkie woda bardza mętna pierwszy raz. Ale już jest ok. A czy Gh 19 i kh 20 to duży problem? Znalazłem testy zooleq czy jakoś tak i takie rzeczy wyszły. W dużym akwa minimalnie mniejsze a w kranie większe. Wartości podane w stopniach niemieckich. Nie wiem czy można im do końca wierzyć gdyż mają prawie 2 lata hehe.
Bedzie tu jakiś elektryk i powie mi jak zwiększyć moc tej świetlówki? Rośliny w przeciwieństwie do dużego akwa nie rosną wcale, nawet mech.
Przy okazji kupię jakieś krewetki najlepiej Blue velvet ;)

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 27 kwie 2019, 23:05

Mechanik .... nikt Tu nie chce Cię zmuszać gwałtem, do robienia czegoś w co nie wierzysz ;)
Po prostu od lat są problemy, gdyż każdy wie lepiej jak co i kiedy ...
Mnóstwo jest wpisów ... ratujcie wszystko mi zdycha ;)

Apropo akwaria typy Low-tech ...
Mój syn swego czasu odpalił akwarium na ziemi, bo to teraz takie modne ;) Muszę przyznać że rękę do hodowli ryb zawsze miał, bo rozmnażał już jako dzieciak glonojady i skalary. Akwarium kupił ładne, full optiwhite 200 litrów.
Niestety mnóstwo problemów było z tym zbiornikiem. Ryby zdychały, glony atakowały ;) Koniec końca poszło do sprzedania ...