Filtracja do szkła 60x40x40 pod cardiny

Natalie

Filtracja do szkła 60x40x40 pod cardiny

Postautor: Natalie » 22 maja 2019, 8:20

Hej,
Żeby nie robić bałaganu, rozdzielilam zapytanie na temat oświetlenia i filtracji do mojego zbiorniczka, umieszczając je w odpowiednich działach.
Zbiornik jak wyżej. Nad filtracja ponoć nie istnieje więc szukam czegoś naprawdę wydajnego.
Oczywiscie duża gąbka jako prefiltr... Ale co dalej?
Myślałam nad kaskada fzn 3 lub coś z seachem 75 lub 100...ale, ale to jest olbrzymie. W domu maluchy, także patrzę również na bezpieczeństwo i dzieci i robali i domu;)
Kubelek.. Też jest jakimś rozwiązaniem, chociaż pod kątem ulanskiej fantazji dzieci, chyba najgorszym. Najbezpieczniejsze byłby wewnętrzny... Ale jak zawsze, musiałby być spory na biologię więc kawał miejsca zajmie.

Niestety nie mam opcji przerabiania szkła pod inne możliwości.

Jak dobrze to rozwiać?
Budżet do ok 250zl za cały kamplet.
Srdecznie dziękuję za pomoc;)

Natalie

Re: Filtracja do szkła 60x40x40 pod cardiny

Postautor: Natalie » 22 maja 2019, 8:25

Przepraszam wkradł się błąd.
Chodziło o seachem tidal 75

Piotr1982
Mistrz

Postautor: Piotr1982 » 23 maja 2019, 7:38

hej Natalie! Jeśli chcesz mojej podpowiedzi to wziąłbym głowicę i dużą gąbkę :) kubełek odpada (dzieciaki go opanują), jeśli podobnie mogą się dorwać do kaskady to raczej tylko wewnętrzny. Choć możesz dać ja z tyłu, i może to załatwi problem? :lol:
Gąbka zajmie troszkę miejsca ale jest wspaniałym pastwiskiem dla krewet :D koszty ekonomii pominę, bo to naprawdę najtańsze rozwiązanie ;)
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 23 maja 2019, 11:46

Tidale sobie podaruj, są drogie i potrafią hałasować jak ubędzie wody w bańce. Są bardzo mocne i nie wiadomo jak ujarzmić te bestie, robią wirówkę w bańce :D Aquael fzn jest najlepszym wyborem, trwały i cenowo ok. Na rurkę zaraz pod taflą wody zakłada się płaski kawałek gąbki, woda najpierw uderza w gąbkę nie robiąc pralki, nawet przy największej fzn-3 w małej kostce ;)
Kubeł bym także odpuścił, sporo ludzi nie wie że tam także trzeba często zaglądać. Czyszczenie go jest dość upierdliwe, nie mówiąc o możliwości zalania w razie awarii ... kubeł jeśli już to jako biolog.
Pozostaje więc tak jak napisał Piotruś głowica + gąbka, lub kaskada Aquaela za bańką. Kaskada ma jeszcze jeden plus, wymiana waty filtracyjnej trwa kilka sekund, bez moczenia rąk w bańce. ;)

spining133
Mistrz

Postautor: spining133 » 23 maja 2019, 14:50

Rynna lub kaskada , też obstawiam fzn , przy większym prefiltrze i zasypaniu koszy wkładem filtracyjnym , mamy filtrację biologiczną i mechaniczną .

Awatar użytkownika
SUHY
Mistrz

Postautor: SUHY » 23 maja 2019, 21:49

hamburg
Obrazek

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 23 maja 2019, 22:00

Grześ tylko nie hamburg .... :D

Natalie

Postautor: Natalie » 24 maja 2019, 8:14

Hotei pisze:Tidale sobie podaruj, są drogie i potrafią hałasować jak ubędzie wody w bańce. Są bardzo mocne i nie wiadomo jak ujarzmić te bestie, robią wirówkę w bańce :D Aquael fzn jest najlepszym wyborem, trwały i cenowo ok. Na rurkę zaraz pod taflą wody zakłada się płaski kawałek gąbki, woda najpierw uderza w gąbkę nie robiąc pralki, nawet przy największej fzn-3 w małej kostce ;)
Kubeł bym także odpuścił, sporo ludzi nie wie że tam także trzeba często zaglądać. Czyszczenie go jest dość upierdliwe, nie mówiąc o możliwości zalania w razie awarii ... kubeł jeśli już to jako biolog.
Pozostaje więc tak jak napisał Piotruś głowica + gąbka, lub kaskada Aquaela za bańką. Kaskada ma jeszcze jeden plus, wymiana waty filtracyjnej trwa kilka sekund, bez moczenia rąk w bańce. ;)

Obserwacja własna?
Właśnie tidala 110 mi podpowiedziano jako zdecydowanie lepsza alternatywa niż fzn3. Ponoć... Bardziej stabilna, wolniejszy przepływ jest lepszy dla biologi więc mocno skręce, natomiast to co jest dla mnie najważniejsze, jest również "ponoć" znacznie lepiej "dopasowana" do akwarium, tzn... Po mimo rozmiarów... Znacznie bardziej stabilna niż fzn3.
Takie obserwacje nie moje, bo nie mam w rękach ani jednej ani drugiej. Nie mam jak porównać. Dlatego zależy mi na opinii osoby, która, miała, widziała i porównała.

Co do pieniędzy... Wymiana nowej podłogi, to mniejszy koszt niż dorzucenie 100zl do kaskady.
Nie wiem na ile oczywiście jest sens... Bo jak pytałam w sklepach i oglądałam filmiki na yt... Każdy zachwala swoje

Co do głowicy... Też temat walkowalam, mam tak w kostce, ale wymieniam na fzn2, biologia musi być :)

Natalie

Postautor: Natalie » 24 maja 2019, 8:20

Hotei pisze:Tidale sobie podaruj, są drogie i potrafią hałasować jak ubędzie wody w bańce. Są bardzo mocne i nie wiadomo jak ujarzmić te bestie, robią wirówkę w bańce :D Aquael fzn jest najlepszym wyborem, trwały i cenowo ok. Na rurkę zaraz pod taflą wody zakłada się płaski kawałek gąbki, woda najpierw uderza w gąbkę nie robiąc pralki, nawet przy największej fzn-3 w małej kostce ;)

Oczywiscie recenzje czytałam na temat tidala 75...super napisana... I z niej wywnioskowalam, że właśnie bardziej polecasz tidala niż fzn3 jeśli ktoś zakłada 1 zbiornika a nie hodowle :)

Awatar użytkownika
Hotei
Mistrz

Postautor: Hotei » 24 maja 2019, 13:21

Natalio .... faktycznie, miałem 6 sztuk Tidali 75, ale wszystkie sprzedałem. Walczyły dzielnie przez rok. Jak masz rybki to ich pojemność robi znaczenie. Przy krewetkach już nie koniecznie, zbyt silny przepływ wody na biologa. Skręcenie mocy powodowało ... siorpanie. To są po prostu kaskady pod hodowlę rybek ;)

Tidale zastąpilem małymi 28 litrowymi sumpami, jest w nich miejsce na ceramikę (której nie powinno być za dużo), mnóstwo podłoża które dba o naturalny biotop i oczywiście podwójny filtr z watą akwarystyczną. Raz na 8 miesięcy trzeba zrobić restart, przepłukać podłoże pod kranem i tyle. Krewetki bezpiecznie pozostają w akwarium, malutka ilość podłoża w ich zbiorniku odwdzięcza się pozwalając na lenistwo w aspekcie odmulania itd.

A z moich obserwacji ... tidale 75 faktcznie robią pralkę nawet w 120 l bańce wysokiej na 35 cm. Jak trochę brakuje wody siorpią niemiłosiernie, najgorszy jest jednak skimer ... trzeba zatkać wszystkie otwory, bo po krewetach pozostanie tylko wspomnienie.
Oczywiście te wszystkie problemy usunąłem, wystarczy trochę pomyśleć.

W teście na koniec z tego co pamiętam napisałem, że stary Fzn-3 także daje radę. Przy czym jest tańszy.
Bardzo lubię nowości jak każdy, ale nasz Aquael jest jednak do krewet najlepszy. Tani, bezawaryjny i dobrze przemyślany, obojętnie głowica czy też kaskada ;)