Efekt "pralki" zabija krewety?

Barakun

Efekt "pralki" zabija krewety?

Postautor: Barakun » 08 maja 2020, 1:24

Witam, czy to możliwe by silny przepływ wody zabijał krewety? Przez bardzo długi czas miałem w krewetkarium jakiś badziewny chinski filtr za 15 zł który był zestawie razem z akwarium (30 litrów) ,niedawno wymieniłem go na Pat Mini i praktycznie co dziennie widze po 2-3 trupy.W krótkim okresie czasu liczba krewetek ewidentnie uległa zmniejszeniu,małych krewetek praktycznie nie ma mimo że samice noszą jajka.
I jeszcze drugie pytanie czy ta gąbka która była w zestawie z filtrem jest wystarczająca czy lepiej wymienić na gęstszą?

Piotr1982
Mistrz

Re: Efekt "pralki" zabija krewety?

Postautor: Piotr1982 » 08 maja 2020, 6:28

Cześć, nie wiem czy mini mają regulację, ale jeśli nie możesz go skręcić, to skieryj strumień wody na taflę. Tam następuje natlenienie ;) taka poważna pralka zawsze jest zła, ale też musi być obieg wody. W końcu większość krewet żyje w jakiś strumyczkach itp. Co je mogło zabić to raczej brak biologii jeśli tak z dnia na dzień zmieniłeś filtr ;)
Nie pamiętam jaka tam jest gąbka w komplecie, ale ja bym rozejrzał się za większą i gęstą ;)
moje krewetkaria: krewetkaria/moj-rega-t6.html ;)

GregHary
Wyjadacz

Postautor: GregHary » 08 maja 2020, 8:42

Pat ma regulacje. Przesuwa się z przodu góra-dół nad wylotem.
Jeśli włożyłeś filtr z nową gąbką, tak jak pisał Piotr to może być przyczyną.
Ja do tego filtra kupuję większe i gęste gąbki i przycinam (najczęściej tą cześć która styka się z szybą) tak żeby pasowały.

TeronG

Postautor: TeronG » 20 maja 2020, 13:42

Jakie nastawienie przepływu w Pacie mini jest właściwe dla krewetek? One lubią przepływ wody czy nie bardzo?
I jeszcze jak nastawić natlenianie bo Pat ma to też regulowane. Tylko że przy silnym dopływie powietrza robi się głośniej :(

GregHary
Wyjadacz

Postautor: GregHary » 21 maja 2020, 10:48

Wylot filtra ustawiam odwrotnie tj. tak żeby był ruch na powierzchni wody. Możesz zrobic tak żeby nie leciały bąble ale tafla wody będzie cały czas w ruchu.

TeronG

Postautor: TeronG » 21 maja 2020, 11:04

A bez bąbli wystarczy do natlenienia wody? Zbiorniczek mam przykryty szybą.

GregHary
Wyjadacz

Postautor: GregHary » 21 maja 2020, 13:29

Musisz ustawić tak żeby był ruch wody na powierzchni i to wystarczy.